Taikus tėvų susitarimas dėl su vaiku susijusių klausimų tėvams gyvenant atskirai
Dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos, jo išlaikymo ir jo turto tvarkymo, dalyvavimo jį auklėjant ir nepilnamečio vaiko bendravimo su skyrium gyvenančiu tėvu ar motina tvarkos
Publikuota: 2025-05-12
Kaip vaiko tėvams taikiai susitarti dėl visų su vaiku susijusių klausimų vaiko tėvams pradėjus gyventi atskirai (skyrium)?
Pasikeitus gyvenimo aplinkybėms ir vaiko tėvams pradėjus gyventi skyrium iškyla būtinybė nustatyti nepilnamečio vaiko gyvenamąją vietą bei išspręsti nepilnamečio vaiko išlaikymo ir jo turto tvarkymo, dalyvavimo jį auklėjant ir nepilnamečio vaiko bendravimo su skyrium gyvenančiu tėvu ar motina tvarkos klausimus
Pagal teisinį reglamentavimą, kai tėvas ir motina gyvena skyrium, vaiko gyvenamoji vieta nustatoma tėvų susitarimu (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau - CK) 3.169 straipsnio 1 dalis); išlaikymo nepilnamečiam vaikui tvarka ir forma nustatoma bendru tėvų susitarimu (CK 3.192 straipsnio 1 d.); tėvai savo nepilnamečiam vaikui priklausantį turtą tvarko bendru sutarimu (CK 3.185 straipsnio 2 dalis); visus klausimus, susijusius su vaikų auklėjimu, sprendžia abu tėvai tarpusavio susitarimu (CK 3.165 straipsnio 3 dalis).
Tuo atveju, kai ginčų tarp vaiko tėvų dėl vaiko kilmės, dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos, jo išlaikymo ir jo turto tvarkymo, dalyvavimo jį auklėjant ir nepilnamečio vaiko bendravimo su skyrium gyvenančiu tėvu tvarkos nėra,** siekiant aiškumo vykdyme, tikslinga taikiu tėvų susitarimu, išklausius ir atsižvelgiant į vaiko nuomonę, sudaryti taikos sutartį ir joje nustatyti nepilnamečio vaiko gyvenamąją vietą bei išspręsti nepilnamečio vaiko išlaikymo ir jo turto tvarkymo, dalyvavimo jį auklėjant ir nepilnamečio vaiko bendravimo su skyrium gyvenančiu tėvu ar motina tvarkos klausimus**. Tokiu būdu Taikos sutartimi vaiko tėvai tarpusavio nuolaidomis užkerta kelią kilti teisminiam ginčui ateityje, išsprendžia kitus ginčytinus klausimus (CK 6.983 straipsnio 1 dalis).
Kodėl tėvų sudarytą taikos sutartį dėl su nepilnamečiu vaiku susijusių klausimų yra geriau pasitvirtinti teisme nei pas notarą ar visai netvirtinti
Pasitvirtinti tėvų sudarytą taikos sutartį dėl su nepilnamečiu vaiku susijusių klausimų teisme gali būti naudingiau nei pas notarą ar visai netvirtinti dėl kelių svarbių priežasčių:
Teisinė galia: Teisme patvirtinta taikos sutartis įgauna teisinę galią ir gali būti vykdoma kaip teismo sprendimas. Tai suteikia didesnį užtikrinimą, kad sutarties sąlygų bus laikomasi.
Ateities ginčų prevencija: Teismo patvirtinimas padeda išvengti galimų ateities ginčų tarp tėvų, nes teismas įvertina, ar sutartis atitinka įstatymus ir viešąjį interesą. Tai ypač svarbu, kai kalbama apie vaiko gerovę.
Vaiko interesai: Teismas visada atsižvelgia į vaiko interesus, todėl patvirtinta Taikos sutartis bus orientuota į geriausius vaiko interesus, o tai gali būti svarbu sprendžiant ginčus.
Pasirinkimas pasitvirtinti taikos sutartį teisme gali suteikti daugiau saugumo ir užtikrinti, kad vaiko tėvai laikysis susitarimo.
Vaiko tėvų sudarytos Taikos sutarties pateikimas teismui ir jos tvirtinimo teisme procesas
Jei vaiko tėvai susitaria dėl taikos sutarties sąlygų ir jos patvirtinimo teisme, tuomet, padedant profesionaliam teisininkui, turi pasirengti Taikos sutartį ir Prašymą teismui dėl taikos sutarties patvirtinimo ir juos, kartu su pridedamais prašyme nurodytus duomenis patvirtinančiais įrodymais, pateikti teismui tvirtinti.
Vaiko tėvų prašymas dėl Taikos sutarties patvirtinimo yra nagrinėjamas supaprastinto rašytinio proceso tvarka, išskyrus atvejus, kai pats teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, nusprendžia bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka (CPK 582 straipsnio 1 dalis).
Šiuo atveju svarbu yra ir tai, jog pareiškėjai yra atleidžiami nuo žyminio mokesčio mokėjimo (CPK 83 straipsnio 1 dalies 13 punktas).
Teismo patvirtinta taikos sutartis jos šalims turi galutinio teismo sprendimo (res judicata) galią ir yra priverstinai vykdytinas dokumentas (CK 6.985 straipsnis), tai reiškia, jog jos nevykdant kitas iš tėvų įgyja teisę kreiptis į teismą dėl vykdomojo rašto išdavimo, o jį teismui išdavus, kreiptis į antstolį dėl priverstinio vykdymo.
Jei turite klausimų, ar norėtume sužinoti daugiau informacijos dėl vaiko tėvų sudaromos Taikos sutarties dėl visų su vaiku susijusių klausimų sprendimo sąlygų ir proceso, ar dokumentų parengimo ir norėtumėte profesionalios, išsamios ir didelę patirtį šeimos teisės srityje turinčio teisininko konsultacijos Jūsų individualiam atvejui, drąsiai klauskite!