Nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymas
Nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymas taikiu tėvų sutarimu ir ginčo teisena, kai taikiai susitarti nepavyksta
Publikuota: 2025-05-13
Vienas esminių tėvų valdžios elementų – tėvų teisė nustatyti vaiko gyvenamąją vietą (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau - CK) 3.168, 2.14 straipsniai). Šios teisės įgyvendinimas glaudžiai susijęs su geriausių vaiko interesų užtikrinimu, tinkamos jo vystymuisi materialinės, socialinės, psichologinės aplinkos nustatymu.
Nustatyti nepilnamečio vaiko gyvenamąją vietą galima dviem būdais:
taikiai, kai tėvas ar motina gyvena skyrium, vaiko gyvenamoji vieta nustatoma tėvų susitarimu (CK 3.169 straipsnio 1 dalis);
jei kyla ginčas tarp tėvų dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, vaiko gyvenamoji vieta teismo sprendimu nustatoma su vienu iš tėvų (CK 3.169 straipsnio 2 dalis).
Kas gali kreiptis į teismą dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo jei kyla ginčas?
Jei kyla ginčas, tai į teismą dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo gali vaiko tėvas, motina, taip pat nepilnamečių tėvų, neturinčių visiško veiksnumo, tėvai, globėjai (rūpintojai) (CK 3.174 straipsnio 1 dalis).
Į ką atsižvelgia teismas, spręsdamas ginčą dėl vaiko gyvenamosios vietos
Svarbiausias kriterijus vaiko gyvenamosios vietos nustatyme – vaiko interesas. Manoma, kad vaiko intereso turinio elementai yra vaiko individualieji poreikiai, bei teisės aktuose įtvirtintos vaiko teisės ir pareigos, už kurių tinkamą įgyvendinimą visų pirmiausia atsakingi tėvai, nes tai sudaro tėvų valdžios turinį;
kitas svarbus kriterijus yra ne formaliai, o pagarbiai ir atidžiai išklausyti ir atsižvelgti į vaiko nuomonę ir norą. Manytina, jog vaikui turi būti sudaryta galimybė pareikšti savo nuomonę dėl jį liečiančių klausimų sprendimo per vaikų psichologą, neskatinant lojalumo konflikto ir vaikui neišgyvenant lojalumo konflikto ir neverčiant vaiko pasirinkti vieną iš tėvų. Į vaiko norą gali būti neatsižvelgiama tik tuo atveju, kai vaiko noras prieštarauja jo interesams (CK 3.174 straipsnio 2 dalis).
Svarbu yra tai, jog tėvai, spręsdami su vaikais susijusius klausimus turėtų vadovautis ne savo principais ar nuoskaudomis, o tuo, kas geriausia vaikui.
Jei turite klausimų, ar norėtume sužinoti daugiau informacijos dėl vaiko tėvų sudaromos Taikos sutarties dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo ar nesusitariant taikiai ir esant ginčui, ar dėl dokumentų parengimo ir norėtumėte profesionalios, išsamios ir didelę patirtį šeimos teisės srityje turinčio teisininko konsultacijos Jūsų individualiam atvejui, drąsiai klauskite!