Kai vaiko tėvas ar motina nemoka išlaikymo vaikui
Ką daryti kai tėvas ar motina neteikia teismo sprendimu priteisto išlaikymo vaikui
Publikuota: 2025-05-11
Kai teismo sprendimas yra įsiteisėjęs, tai juo vaikų tėvui ar motinai nustatyta vaikų išlaikymo prievolė yra privaloma ir turi būti vykdoma, tokios išlaikymo prievolės vykdymas kartu yra ir teismo sprendimo vykdymas (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 18 straipsnis).
Jei tėvas ar motina neteikia teismo sprendimu priteisto išlaikymo vaikui, yra keletas žingsnių, kuriuos galite atlikti, kad apsaugotumėte savo vaiko interesus. Štai ką galite daryti:
Visų pirma dar kartą paraginkite kitą iš tėvų tinkamai vykdyti teismo sprendimą ir geranoriškai teikti teismo sprendimu priteistą išlaikymą vaikui;
Kreipkitės į teismą dėl vykdomojo rašto išdavimo: Jei tėvas ar motina geranoriškai nemoka teismo sprendimu priteisto išlaikymo vaikui, siekiant apsaugoti vaiko interesus, turite kreiptis į teismą dėl vykdomojo rašto išdavimo.
Vykdomąjį raštą pateikite vykdyti antstoliui per antstolių informacinę sistemą, nuoroda: https://www.antstoliai.lt/vbp/public
Teikdami prašymą dėl vykdomojo rašto priėmimo, nurodykite tikslią neteikto išlaikymo skolos ir dėl išlaikymo neindeksavimo susidariusios skolos sumą.
Vykdymo procese antstolis gali taikyti įvairias priverstinio vykdymo priemones.
Priverstinio vykdymo metu antstolis turi pareigą atlikti skolininko turtinės padėties patikrinimus. Kai surandamas asmens turtas, į jį yra nukreipiamas išieškojimas.
Kaip gauti valstybės išmokas, kai antstoliui išieškoti išlaikymo nepavyksta dėl objektyvių priežasčių
Tuo atveju, jei antstoliui nepavyksta skolos išieškoti priverstine tvarka, tai yra jei vaikų tėvas ar motina, nemokantis priteisto išlaikymo, neturi jokių piniginių lėšų, negauna darbo užmokesčio, taip pat neturi jokio turto, kurį realizavus būtų galima padengti skolą), vaikas, negaunantis išlaikymo, įgyja teisę gauti Vaikų išlaikymo fondo išmokas.
Valstybės išmokas vaiko išlaikymui moka SODRA. Vaiko išlaikymo išmoka mokama, kai vaikas negauna viso arba dalies išlaikymo, priteisto vienam iš tėvų arba abiem tėvams.
Teisė į Valstybės išmokas vaiko išlaikymui (Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymo 7 straipsnis)
Vaikas turi teisę į išmokas, jeigu kreipiantis ir priimant sprendimą dėl išmokų skyrimo tenkinamos visos šios sąlygos:
- vaikas yra Lietuvos Respublikos pilietis;
- antstoliui pradėjus vykdomąją bylą dėl vaiko išlaikymo priverstinio išieškojimo vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna vaiko išlaikymo lėšų ar gauna tik jų dalį, ir (arba) vaikas negauna analogiškų išlaikymo išmokų iš kitų valstybių institucijų;
- pareiškėjas yra Lietuvos Respublikos pilietis.
Kreipimasis dėl išmokų (Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymo 8 straipsnis)
Pareiškėjas (vaiko motina ar tėvas), kreipdamasis į išmokų administratorių (SODRA), Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintuose Vaikų išlaikymo išmokų nuostatuose (toliau – Nuostatai) nustatyta tvarka turi pateikti:
- prašymą skirti ir mokėti išmoką;
- įsiteisėjusį teismo sprendimą, kuriame nustatytas vaiko išlaikymo lėšų dydis periodinėmis išmokomis.
Prašymą skirti ir mokėti vaiko išlaikymo išmoką (forma GPS19) galima pateikti iš savo asmeninės SODROS paskyros, nuoroda: https://gyventojai.sodra.lt/sodra-login/ Šiuo atveju prie prašymo turite prisegti ir teismo sprendimą.
Visą informaciją, susijusią su išlaikymo išieškojimu, Sodra turėtų gauti iš valstybės registrų, tačiau šios informacijos negavus, Įstatymo 7 straipsnio 2 punkte nurodytai sąlygai patvirtinti iš Jūsų gali paprašyti pateikti papildomus duomenis.
Jei turite klausimų, ar norėtume sužinoti daugiau informacijos dėl neteikiamo išlaikymo vaikui išieškojimo sąlygų ir proceso, ar dokumentų parengimo ir norėtumėte profesionalios, išsamios ir didelę patirtį šeimos teisės srityje turinčio teisininko konsultacijos Jūsų individualiam atvejui, drąsiai klauskite!